tren
tren

Bu iş’te Hiçbir Hatanın Telafisi Yok

Bu iş’te Hiçbir Hatanın Telafisi Yok

Ülkemizin geçen bir kaç yıl içerisinde kentsel dönüşümün düğmesine basmasıyla Yıkım ve Hafriyat sektörü de ivme kazandı. Bir kaç yıl önce bir elin parmaklarını geçmeyen Yıkım firmalarının sayısı  sektörün canlanmasıyla birlikte yüzleri bulmakta ve tabii buna bağlı olarak yıkım faciaları da günden güne artmakta.

Ülkemizde yıkım sektörünün önde gelen firmalarından olan ve bir anlamda bu sektöre öncülük eden Mavi Yıkım Ltd. Şti. Genel Müdürü Ahmet ÖRSÇELİK bizlere kentsel dönüşüm ve yıkım hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

“Sizin de takip ettiğiniz gibi ülkemizde 2013 yılından itibaren müthiş bir kentsel dönüşüm ve şehir tasarımı var. Hemen hemen her şehrimiz, başta İstanbul olmak üzere yenileniyor. Ülkemiz genelinde bu yenilenmeye bağlı olarak yıkılması planlanan konut sayısı 7 milyon civarındaydı. Kentsel dönüşümde bu denli büyük rakamların olması bizim içinde bulunduğumuz sektörü de canlandırdı; fakat sektör açısından olumsuz etkileri de oldu. Mesela yıkım işiyle alakalı ve alakasız her firma bu işe yöneldi. Düşünün ki hurdacılar dahi bir anda yıkım sektörüne yöneldi. Dolayısıyla firma sayısının artmasıyla güvenliksiz, kontrolden uzak, deneyimsiz bir firma portfoyü de oluştu. Sanıyorum şuan piyasanın %80 I bu denli çalışan firmalardan oluşuyor.

Biz Mavi Yıkım olarak yıllardır bu sektörde profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. Özellikle yıkım işinde yapılan hatanın telefasinin olmadığını ve olmayacağını bilerek çalışmaktayız. Biraz önce de bahsettiğim gibi sektöre yabancı isimlerin girmesiyle birlikte uygunsuz, tedbirsiz ve kontrolsüz yıkımların da çoğalmasıyla Mavi Yıkım ekibi olarak ön plana çıktık. Şuan yıkım sektöründe aranan firma olmaktan gururluyuz; çünkü bu işi kentsel dönüşümün kalitesiyle harmanlayarak ve tüm aşamalarıyla güvenlikli olarak yapıyoruz.”

Yıllardır bu sektörde profesyonel hizmet verdiklerini belirten Örsçelik, Sözlerine şu şekilde devam etti;

“Biz Mavi Yıkım olarak yıllardır hafriyat sektöründeydik, daha önce de yıkım işi yapıyorduk; fakat kentsel dönüşümün hareketlenmesiyle birlikte bu işi ayrı bir sektör olarak görüp yatırımlarımızı şirtket planlaması dahilinde buna göre yaptık. Yıkım işinde farklı bir altyapı oluşturduk, baştan sona makina parkurumuzu gözden geçirip eksiklerimizi tamamladık. İşinde uzman mühendisler,  operatörler ve yıllardır bu işte hizmet vermiş alt yapı çalışanlarıyla bir ekip oluşturduk, hala da ekibimizi ve parkurumuzu güçlendiriyoruz; çünkü en küçük ihmalin sebep olacağı faciaları çok iyi biliyoruz. “Teknoloji yatırımımıza önem verdik;

“Makina parkımızın yanı sıra, dijital olarakta yenilenmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple kurumsal kimliğimizi de kentsel bir dönüşümden geçirerek yeniledik. Ayrıca müşterilerimizin de yaptığımız işi takip etmeleri açısından Mavi Takip yazılımını oluşturduk ve geliştirdik. Bu yazılım sayesinde müştericiler yapılan işleri telefonundan ve bilgisayarından takip edip kontrol edebiliyor. Gerek fotoğraf ve video ile gerekse sms ile yıkım öncesi ve sonrası bilgi sahibi olabiliyorlar. Tarafımıza yapılan geri dönüşlerle, işimizde ne kadar başarılı olduğumuzu görmek bizi gerçekten memnun ediyor.

Türkiye’nin Her Noktasında Çalışıyoruz

Sektörde bir ile bağlı kalarak çalışmıyoruz. Müşterilerimizin farklı illerdeki projelerini de gerçekleştiriyoruz. Faklı illerden bize ulaşan yeni müşterilerimize de en iyi ve güvenilir hizmeti sunmaya gayret gösteriyoruz.

Asbest’in Anlamı Hala Tam Bilinmiyor

Asbest’in hala anlamı, içeriği malesef tam olarak bilinmiyor; halbuki düşünüldüğünden daha da tehlikeli bir madde. Bizim Asbest sökümü adına ayrı bir ekibimiz bulunmakta. Bu konu üzerine gerekli labratuvarımızı da kurduk. Ekiplerimiz alınan numunelerin ardından söküm işlemini gerçekleştiriyor ve yetkili birimlere teslim ediyor. Raporlar oluşturuluyor ve ilgili kuruma teslim ediliyor. Asbest ekiplerimiz ilk ilk keşiften son teslime kadar bu işin ne kadar tehlikeli ve zararlı olduğunun farkında, bu yüzden işimizi maksimum hassasiyetle yapıyoruz.

Amatör Yıkımcılar Piyasada

Aslında yıkımcı ve amatör kelimelerini aynı cümle de kullanmak bile doğru değil. Çünkü yıkım amatörlüğü kabul etmiyor. O kadar hassas bir konu ki; çok küçük bir hata bile büyük yaralanmalara hatta ölümlere sebep olabiliyor. Bu yüzden İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği)  kurallarına çok önem veriyoruz. Eğitimsiz, iş hakkında bilgisiz personel çalıştırmıyoruz. Operatörlerimiz çok sıkı eğitimlerden geçiyor ve sonrasında işe başlıyor. Elimizden geldiğince hiç bir ayrıntıyı kaçırmıyoruz.  İş makinalarımızın bakımlarını dahi vaktinden erken yaptırıyoruz. Biz ve bizim gibi profesyonel firmalar bu sektöre emek verirken; bazı belgesiz, araçsız firmalar sadece işi almak için çalışıyor. İşin sonucunda kendileri gibi taşöron firmalarla çalışarak facialara sebep oluyorlar. Zaten bu tip faciaları toplum olarak haberlerde bolca izliyoruz.

Bu işte Hiçbir Hatanın Telafisi Yok

Son olarak müteahhit firmalardan rica ediyorum, Bu tür kişilere itibar etmeyin, yıkımın ne kadar riskli olduğunu sizler de gayet iyi biliyorsunuz. Herhangi bir iş kazası hem toplumu hem de firmaları infiale uğratıyor. Can ve mal olarak girilmeyecek risklere girilmesi sektörü de içinden çıkılmayacak bir hale getiriyor. Bu işte hatanın telefisi yok, sadece işin ehli var. Bizimle birlikte hatasız ve güvenlikli yapılan işlerin bitiminde “Şimdi kazanmaya başladık!” diyeceksiniz.

Şahsım ve firmamız adına sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.


Makas İle Yıkım    Mini Makina İle Yıkım   Ekskavatör ile Yıkım