tren
tren

İzmir’de Dönüşüm Yine Yeni Yeniden

İzmir’de Dönüşüm Yine Yeni Yeniden

Derme çatma evleri, bozuk yapılaşması ile İzmir’in kimliğine uymayan 3 bölgede, bir kez daha kentsel dönüşüm hamlesi yapılıyor. Kentin orta yerinde çirkinlik abidesi gibi yıllardır duran Ege Mahallesi ve Örnekköy’de 1. etap; Uzundere’de 2. etap için ihaleye çıkılıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, üç farklı bölgede kentsel dönüşüm ihalesi yapacak.
Hak sahipleriyle uzlaşmanın sağlandığı Uzundere 2. Etap ve Ege Mahallesi 1. Etap için 21 Aralık’ta, Örnekköy 1. Etap için de 28 Aralık’ta yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Uzundere’de 2. etapta yer alan 32 hektar, Ege Mahallesi’nde 70 bin metrekare, Örnekköy Mahallesi’nde de 18 hektarlık alanı dönüştürülecek.

UZLAŞI YILLAR ALDI

2013’de projenin tanıtımına başlanan, yıllarca yılan hikayesine dönen ve bugün gelinen noktada, sadece ilk etabındaki 9 bloktan 7’sinin inşaatının tamamlandığı Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ikinci etabı için 21 Aralık Perşembe günü ihale gerçekleştirilecek.
“Uzundere 2. Etap Kat Karşılığı Anahtar Teslimi İnşaat Yapım İşi İhalesi” kapsamında, 2 imar adasında 67 bin 353 metrekare inşaat alanlı 12 blok, 422 konut ve 40 işyeri olmak üzere toplam 462 bağımsız birim bulunuyor.

EGE’DE YERİNDE DÖNÜŞÜM

Büyükşehir, yine 21 Aralık’ta Ege Mahallesi 1. Etabı için de yapım ihalesine çıkacak. 1. Etap ihale kapsamında firmalar, toplam 9 bin 319 metrekare alandaki adada ticaret, ofis, konut bloğu ile 2 adet konut B bloğu için teklif verecek.
Bölgede 572 yapıda toplam 809 birim dönüştürülecek. 70 bin metrekare büyüklüğündeki bölgede gerçekleştirilecek proje ile sosyal durum, mekansal öğeler, mülkiyet yapısı, üst ölçekli planlar, mevcut imar planları ile halihazır durum dikkate alınarak, halk katılımının sağlandığı, yaşayanların sahip olduğu kültürel zenginliği ve renkliliği mekana yansıtan “Yerinde Dönüşüm” hedefleniyor.