tren
tren

Kentsel dönüşümde 125 bin konuta ulaştı

Kentsel dönüşümde 125 bin konuta ulaştı

TOKİ kentsel dönüşüm kapsamında 125 bin konut inşa ettiğini açıkladı. Bu yıl 65-70 bin sosyal konut üretimi hedeflediklerini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, bunun yüzde 40’ının kentsel dönüşüm olacağını ifade etti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığ’ınca (TOKİ) şimdiye kadar 54 vilayette 125 alanda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 125 bin konut yapıldı. Dönüşümde aktif rol aldıklarını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan,15’e yakın ilçede belediyelerimizle kentsel dönüşüm yapıyoruz. Kentsel dönüşümde örnek olacak işler yapıyoruz. Buna örnek olarak Uşak, Niğde, Çankırı, Samsun, Rize gibi illerde yapılan çalışmaları gösterebiliriz. Kentsel dönüşüm kapsamında şimdiye kadar 125 bin konut ürettik. Kısa vadede hedefimiz konut üretiminde kentsel dönüşümün yüzde 40 olması. Geçmişte bu oran yüzde 15 civarındaydı. Geçen yıl ürettiğimiz 65 bin konutun yüzde 25’i kentsel dönüşüm kapsamında yapıldı” şeklinde konuştu.

SOSYAL KONUT

Turan, geçen yıl yaşanan darbe girişimine rağmen bütün yılların rekorunu kırıp 65 bin sosyal konut inşa ettiklerini söyledi. Bu yıl bu rakamı aşmayı amaçladıklarını belirten Turan, “Altıncı ayın sonuna kadar olan ihale tarihlerimizi aldık, şimdiye kadar 35 bin konut rakamına ulaştık. İnşallah yıl sonuna geldiğimizde yaklaşık 65-70 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz” dedi. Türkiye’de özellikle bazı illerin konuta ihtiyacı olduğunu, Gaziantep, Manisa, Denizli, İzmir ve Şanlıurfa’nın bu kentler arasında yer aldığını belirten Turan, bu illerde büyük ölçekli projelerin sürdüğünü kaydetti. Turan, yoğun talebin bulunduğu yerlerde 5-6 bin konutluk kasabalar inşa ettiklerini dile getirdi.

400 TL TAKSİT

Büyükşehirlerde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Turan, İstanbul’da ürettikleri konutlarda önceliklerinin, bunları kentsel dönüşüm odağında kullanmak olduğunu söyledi. Yaptıkları konutları, belediyeler aracılığıyla şehir merkezlerinde, eskimiş konutlarda oturanlara vermek istediklerini anlatan Turan, “İstanbul ölçeğinde bu hassasiyetle hareket ediyoruz ama Ankara’da alt gelir sınıfından konut isteyen vatandaşımıza şu an en az 3-4 alternatif sunabiliriz. Ankara’da 400-500 lira taksitle TOKİ’den ev almak isteyen vatandaşlarımız hemen alabilir” diye konuştu. Turan, İzmir için de ciddi çalışma yaptıklarını, Torbalı, Ödemiş, Selçuk, Kemalpaşa, Kınık ile Bayındır gibi birçok ilçede yerel ve yatay mimariye uygun büyük çaplı projeler geliştirdiklerini kaydetti.