tren
tren

Korkutan Deprem Kentsel Dönüşüme Hız Kazandırdı

Korkutan Deprem Kentsel Dönüşüme Hız Kazandırdı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da hissedilen depremin ardından kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm kapsamında Bağlarbaşı Mahallesinde 120 daireli 5 ayrı binanın yıkımı gerçekleştirildi.
Hafta başında 6.2 şiddetinde meydana gelen, Ege’de ve İstanbul’da şiddetli bir şekilde hissedilen deprem akıllara kentsel dönüşümü getirdi. Gaziosmanpaşa Belediyesi, korkutan depremin ardından daha önce başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. Dönüşüm kapsamında Bağlarbaşı Mahallesi’nde başlatılan çalışmalar kapsamında 120 daireli 5 ayrı binanın yıkımı gerçekleştirildi. Şimdiye kadar mahallede sürdürülen çalışmalar kapsamında 750 konuttan 450 konutun yıkımı tamamlandı. Bağlarbaşı Mahallesi 2. Etap projesi inşası kapsamında yapılacak olan çevre dostu ve yaşanabilir alanların bol olduğu Yeşil Bina Konsepti’nde bin 600 adet konut inşa edilecek. Vatandaşlar ile anlaşmalı olarak gerçekleştirilen projede konutların 800’ü bölgede yaşayan vatandaşlara tahsis edilecek.

Deprem, çalışmalara hız kazandırdı
Depremin de dönüşüm çalışmalarını tetiklediğine dikkat çeken Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Son yıllarda Türkiye’de gündeme oturan yeni bir deprem endişesi var. Biz de bu yüzden depreme dayanıklı hale getirmeliyiz yapılarımızı. Depremin sık sık gündeme gelmesi bizim bu çalışmalara daha fazla hız vermemiz gerçeğini de ortaya koyuyor. Halkımız da bu çalışmaların başlayıp bitmesi konusunda bize baskı yapıyor. Bu bölgenin yerinde dönüşümünü yaparak vatandaşlarımıza yapacağımız konutlara taşımayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Depremde binalarımız sağlam olsaydı, kendimizi daha güvende hissederdik”
15 yıldır Bağlarbaşı Mahallesi’nde oturan Kasım Çavuşoğlu, “Ben yaklaşık 15 yıldır buradayım. Binalarımız çürümüştü, başkanımız bizimle anlaştı ve birebir metrekare karşılığında verdiler. Buralarda anılarımız var ancak her şey daha güzel olacak. Deprem olduğunda biz çoluk çocuk hemen dışarıya koştuk sallantı çok oldu. Binalarımız eski, bu depremde binalarımız sağlam olsaydı kendimizi daha güvende hissederdik” dedi.