tren
tren

Müteahhitlerden kentsel dönüşüm çağrısı

Müteahhitlerden kentsel dönüşüm çağrısı

ANTALYA İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını belirterek, eski yerleşim yerlerinde kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyledi.

İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını kaydetti. Depreme karşı önlen alınması gerektiğine dikkati çeken Karataş, kentsel dönüşümün bir devlet politikasına dönüşmesinin memnunluk verici olduğunu vurguladı. Kentsel dönüşüme dahil edilecek 8 milyona yakın konut bulunduğuna değinen Karataş, “Bunların tümünün yenilenebilmesi uzun yılları alması söz konusu. Depremi beklemeden, izlenen bu politikaların gösterdiği yol haritasından yola çıkarak kentsel dönüşüme dönüşecek binalar ve konutlara çok daha hızlı müdahale edilmeli ve çalışmalar yapılmalı” diye konuştu.

40-50 YILLIK BİNALAR VAR

Türkiye’de nüfusun neredeyse tamamına yakınının deprem bölgesinde oturduğuna değinen Deniz Karataş, “Milyonlarca yapı stokunun yarıdan fazlası ruhsatsız ya da kaçak. Büyük bir bölümü de 40-50 yıl üzerinde. Deprem gelmeden kentsel dönüşüm daha hızlı ve etkin bir şekilde vücut bulmalı ve depremde yaşanabilecek kayıpların önlenmesi için kentsel dönüşüm yenilenmelerine devam edilmelidir. Depreme karşı durabilecek yapıların, inşaatların başlanılmasına hızla ortak kararlar alması kaçınılmazdır” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN

Son dönem de deprem yönetmeliğine göre yapılan yapıların depreme karşı önemli bir adım olduğunun da altını çizen Deniz Karataş, “Antalya’nın da içinde yer aldığı büyük illerden başta İstanbul’da yaşanacak deprem felaketi hem maddi hem de ekonomik anlamda büyük yaralar açabilir. Olası felaketlerde kayıpları ve zararları en aza indirebilmek için kentsel dönüşümün adımlarını daha büyük dev adımlara dönüştürmek gerekmektedir. Vatandaşlarımızın daha huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşam sürmelerini sağlayabilmenin en önemli unsuru kaliteli, depreme dayanıklı ve nitelikli konutlarda ikamet etmelerinden geçmektedir” dedi.