tren
tren

İstanbul Kentsel Dönüşüm İle Yenileniyor

İstanbul Kentsel Dönüşüm İle Yenileniyor

İstanbul’da kentsel dönüşüm projeleri tüm hızı ile devam ederken depreme dayanıklı konutların inşa edilmesinin yanı sıra çarpık kentleşme sorunu da bu projeler sayesinde çözüme kavuşturuluyor. İstanbul’da kentsel dönüşüm denildiği zaman akla ilk gelen bölgeler arasında yer alan Fikirtepe kentsel dönüşüm son dakika gelişmelerinin de yakından takip edildiği bir bölge olarak öne çıkmayı başarıyor. Bölgede gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri nedeni ile adeta gecekondular ile gökdelenler iç içe geçerken hala anlaşılamayan bölgelerde sorun devam ediyor. Konut sahiplerinin çok yüksek bedeller talep etmeleri müteahhitlerin bu bölgeye girmelerini zorlaştırırken ev sahipleri ise müteaahitlerin ölü fiyatlarla evlerini almaya çalıştıklarını iddia ediyor. Çevre Bakanlığı ise konuya müdahalede bulunarak bu sorunları çözmeyi amaçlıyor.

İstanbul Kentsel Dönüşüm Projeleri 2017
Her geçen gün yurdun farklı yerlerinde meydana gelen depremler kentsel dönüşümün önemini bir kere daha hatırlatırken ne yazık ki mal sahipleri ile yaşanan anlaşmalıklar projelerin son derece ağır bir şekilde ilerlemesine neden oluyor. Sorunlu olan bölgelerde zorunlu istimlak yapılması gündeme gelirken genelde belediyeler daire sahipleri ile müteahhitlerin anlaşmalarını tercih ediyor. Açılan davalar nedeni ile projelerin ilerleme hızları düşerken özellikle de kentsel dönüşüm çürük raporuna itiraz davaları için sayı her geçen gün artmaya devam ediyor.

İstanbul Gaziosmanpaşa kentsel dönüşüm projeleri için en iyi çalışan belediyeler arasında yer alırken ilçede yer alan her 100 konuttan 45 tanesinin yenilenmesi hedefleniyor. İstanbul Esenler kentsel dönüşüm projesi olarak 3 büyük projeyi tamamlarken ilçede yer alan 100 bin konut riskli yapı olarak kabul ediliyor.

Okmeydanı kentsel dönüşüm projesi, Bayrampaşa eski ceza evi bölgesine yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi, ve İstanbul boğaz bölgesi kentsel dönüşüm projeleri büyük önem taşıyor. Kentsel dönüşümün taşıdığı önem unutulmadan herkesin elini taşın altına koyması, olası bir depremde depreme dayanıklı olmayan binaların açacağı büyük maddi kayıplarının yanı sıra can kayıpları da yaşanacağı unutulmalı.